Wieści z biblioteki
 
ROK SZKOLNY 2019/2020

 
Książki do biblioteki
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym oraz możliwością nabycia nowych książek do naszej szkolnej biblioteki, chciałabym oddać głos czytelnikom (uczniom, nauczycielom, rodzicom) i zasięgnąć ich opinii w tej sprawie.
Akcja będzie trwała przez cały miesiąc. Do końca października w bibliotece będę przyjmowała Wasze „książkowe” propozycje:

można podawać tytuły książek, które na co dzień czytacie, a nie ma ich w bibliotece.

można podawać tytuły książek, które chcielibyście przeczytać, a nie ma ich w bibliotece.

można podawać tytuły książek, które Waszym zdaniem po prostu powinny znaleźć się w bibliotece.

Każdy z Was może mieć realny wpływ na księgozbiór naszej szkolnej biblioteki. Twój głos też jest ważny!

 
ROK SZKOLNY 2018/2019

 
Pasowanie na czytelnika
W dniach 4, 7, 10 grudnia 2018 odbyło się w naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli ślubowanie, zwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, a także księgozbiorem. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, a czego podczas czytania robić nie wolno. Dzieci odgadywały także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów. Od tej pory dzieci stały się już pełnoprawnymi czytelnikami  biblioteki szkolnej.Z pewnością największą atrakcją stała się dla nich możliwość samodzielnego wypożyczenia pierwszych książek. Radość nowych czytelników była ogromna. Na zakończenie uroczystości na ręce wychowawcy klasy został złożony pamiątkowy dyplom, który będzie przypominał uczniom o tym uroczystym wydarzeniu.
Hanna Kuligowska
 

 
Rok szkolny 2017/2018
 

Wystawa "Laureaci Literackiej Nagrody Nobla".
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w związku z tym w dniach 24 X – 31 X 2017 w czytelni szkolnej odbywała się wystawa Laureaci Literackiej Nagrody Nobla.
Ekspozycja prezentowała książki noblistów polskich i zagranicznych z dziedziny literatury. Wystawa była wzbogacona posterami, na których zawieszono informacje o wszystkich polskich noblistach, ze szczególnym uwzględnieniem oczywiście literatów uhonorowanych tym wyróżnieniem: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej.
Eksponowane książki opatrzone były napisami, na których umieszczono portret danego noblisty, jego nazwisko, lata życia, rok przyznania literackiej Nagrody Nobla oraz uzasadnienie tego wyróżnienia przez Komitet Noblowski. Wystawę omówiono uczniom kilku klas starszych.
Maria Klaban

Pasowanie na czytelnika
Dnia 27 października 2017 roku odbyło się w naszej szkole ślubowanie uczniów klas pierwszych, a wraz z nim pasowanie pierwszaków na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Uroczystości towarzyszyło przedstawienie przygotowane przez p. Hannę Kuligowską, w którym zaprezentowali się uczniowie klasy 5a. Maluchy z zaciekawieniem słuchały o przygodach Kota w Butach i Czerwonego Kapturka, a następnie z przejęciem powtarzały za bibliotekarką słowa przysięgi. Mamy nadzieję, że jak tylko opanują niełatwą sztukę czytania, będą tłumnie i ochoczo odwiedzały bibliotekę, do czego już teraz bardzo serdecznie ich zapraszamy. Hanna Kuligowska
fotogaleria

rok szkolny 2016/2017


 Pasowanie na czytelnika
Dnia 28 października 2016 r. miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Połączone ono było ze ślubowaniem pierwszaków. Maluchy wcześniej już odwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami korzystania z niej. Wykazały się przy tym ogromną znajomością tematu, co bardzo ucieszyło szkolną bibliotekarkę, panią Hannę Kuligowską. Świadczyło bowiem, że dzieci będą częstymi gośćmi w bibliotece.
Pasowanie uświetniło przedstawienie wykonane przez członków Koła Teatralnego, prowadzonego przez panią Małgorzatę Orlikowską.
fotogaleriaKsiążki naszych marzeń
 
Jak większość szkół podstawowych w Polsce, nasza również przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Książki naszych marzeń”. Jest to program rządowy, realizowany w roku szkolnym 2015/2016. Ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
          W ramach programu szkoła otrzymała środki finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej. Miały to być pozycje nie będące podręcznikami, wybierane przez samych uczniów. W tym celu niezwykle pomocna okazała się współpraca biblioteki z Samorządem Uczniowskim. Zebrane zostały propozycje książek, które utworzyły listę „Książek marzeń”. Okazało się, że uczniowie doskonale orientują się, jakie nowe pozycje książkowe są obecne na rynku wydawniczym i co chcieliby przeczytać. Niestety, nie wszystkie pozycje z obszernego katalogu uczniowskich „marzeń” udało się zakupić, sporą jednak część tak. Zostały one wyeksponowane w bibliotece szkolnej, budząc ogromne zainteresowanie młodych czytelników. Hanna Kuligowska