Festyn prowadził Klaun Koko. Uczestnicy imprezy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkurencjach sportowych, rywalizując indywidualnie i rodzinnie. Podczas wspólnej zabawy na boisku szkolnym uczniowie mieli okazję zaprezentowania swoich talentów. Występy uczniów przeplatane były licznymi losowaniami nagród niespodzianek. Główną nagrodą był rower. W punkcie medycznym była możliwość dokonania pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Stoiska gastronomiczne oferowały uczestnikom pyszne ciasta upieczone przez rodziców, a także bigos, kiełbaskę i chleb ze smalcem, który przygotowały nasze panie kucharki. Były także lody, wata cukrowa i popcorn. Nad bezpieczeństwem zabawy czuwała Policja i Straż Miejska. Na koniec gorącą atmosferę ostudziła Straż Pożarna kurtyną wodną.
Zysk z festynu, po odjęciu kosztów organizacyjnych, wyniósł 2518 zł, z czego zakupiono sprzęt rehabilitacyjny i gry edukacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami za kwotę 1100 zł. Pozostała kwota (1418 zł) zostanie przeznaczona na zakup wiaty na boisko szkolne.
Miłą zabawę i wsparcie finansowe zapewnili nam:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, „OFERTA” TORUŃ, ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA OWOCOWO-WARZYWNEGO W LUBAWIE, „DECATHLON” TORUŃ, RESTAURACJA „WIDELEC”, HURTOWNIA ARTYKUŁÓW CUKIERNICZYCH „OLA”, DEUTCHE BANK, MIASTO Z DZIECKIEM, JUMP ARENA, MANUFAKTURA CUKIERKÓW, CUKIERNIA „ZAKRYŚ”, APTEKA LUBICKA, CENTRUM KULTURY ZAMEK KRZYŻACKI TORUŃ, p. Zaszkowscy, p. Makowscy, p. Sobczyk, p. Rafińscy, p. Jakubasz
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli nasz festyn ciastami i fantami. Do zobaczenia za rok! Organizatorzy
– akcja połączona z biciem rekordu w masowym czytaniu książek
Podobnie jak w ubiegłym roku zaplanowaliśmy, że nasza impreza będzie miała charakter pikniku z książką. Uczniowie przynieśli koce, materace, napoje, przekąski. Piknik odbył się na boisku szkolnym, jednak ze względu na duże upały, dzieci rozłożyły się przede wszystkim w cieniu.
Czytanie książek zaplanowano na 3 godz. lekcyjną, ponieważ rozpoczęcie akcji w Polsce było ustalone na godz. 10.00. Z naszej szkoły w akcji wzięli udział wszyscy uczniowie tego dnia obecni w szkole, czyli 387.
Niektóre klasy przedłużyły sobie piknik na kolejną godzinę lekcyjną.
Po akcji wysłano sprawozdanie do organizatorów akcji, natomiast na terenie szkoły zostały zawieszone plakaty z kolażem zdjęć.
Warto było dołączyć do tej akcji, bo chociaż według organizatorów jej głównym celem było pobicie rekordu, to jednak naszym zdaniem najważniejsza była chwila przyjemności z wybraną przez siebie książką.
We wrześniu zostanie ogłoszony wynik i wówczas dowiemy się, czy udało się pobić ubiegłoroczny rekord. Maria Klaban
Rowerowy Maj
Zakończyliśmy akcję "Rowerowy Maj". Według organizatorów była to zdecydowanie najciekawsza edycja kampanii, o czym świadczy to, co się działo w 30 polskich miejscowościach. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły przez cały miesiąc dojeżdzali na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i rolkach. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory, nawet przy nie sprzyjającej pogodzie. Nasz parking przyszkolny, hol oraz szatnie wypełniały "ekologiczne pojazdy", a książeczki uczniów zapełniały się naklejkami. Niektórzy zdobyli 100% naklejek! Tym, którzy tak sumiennie dojeżdżali "na kółkach" do szkoły bardzo dziękujemy.
Wycieczka w Bory Tucholskie
Uczniowie z klasy 6B,6A i 5B razem z panią Namysłowską, panią Kolą, panią Proch i panem Kowalskim, 21 maja pojechali na trzydniową wycieczkę w Bory Tucholskie. Pierwszego dnia, po rozpakowaniu walizek i krótkim odpoczynku pojechaliśmy zobaczyć akwedukt w Fojutowie. To bardzo ciekawy obiekt, gdzie jedna rzeka płynie nad drugą. W Fojutowie poszliśmy też na basen. Zabawa była wspaniała, pływaliśmy, nurkowaliśmy, graliśmy w piłkę, zjeżdżaliśmy w wodnej rurze i odpoczywaliśmy w jacuzzi. Po półtorej godziny takiej zabawy poszliśmy jeździć na gokartach. Mogliśmy sprawdzić się jako kierowcy, udało się nam jeździć bezkolizyjnie. Podczas tych zabaw bardzo zgłodnieliśmy, więc wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas przepyszna kolacja. Po kolacji część osób poszła na dyskotekę, inni zaś zostali w pokojach lub bawili się w gonionego na terenie ośrodka. Drugiego dnia, około godziny 9 pojechaliśmy do rezerwatu przyrody w Wierzchlasie. Jest to rezerwat cisów. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o przyrodzie rezerwatu, niestety przeszkadzały nam komary. Na szczęście zdążyliśmy wrócić do ośrodka, zanim zaczął padać deszcz. Na szczęście był to deszcz przelotny i po obiedzie wyszliśmy na spacer po Tleniu. Po kupieniu drobnych pamiątek, poszliśmy na lody. Potem przez las udaliśmy się do zakola starej rzeki, na łowisko pstrąga. tego dnia po kolacji było ognisko. Ostatni dzień był równie ciekawy, zjedliśmy śniadanie, wykwaterowaliśmy się i poszliśmy pływać kajakami albo rowerami wodnymi. Po tych zabawach poszliśmy na obiad i wyjechaliśmy do Torunia. Michał Staszak
1 maja to międzynarodowe święto pracy obchodzone w Polsce od 1890 roku, a od 1950 roku stało się dniem wolnym od pracy.
2 maja to Święto Flagi, które zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
3 maja to święto obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
Akademię poprowadził historyk Pan Sławomir Liczkowski, w towarzystwie uczennicy klasy 4b Gai Milinkiewicz. Dzieci z klas 1a,1b i 2a przygotowały wspólnie występy artystyczne, zaśpiewały pieśni patriotyczne oraz przybliżyły najważniejsze wydarzenia historyczne. Starsi uczniowie z klas integracyjnych stworzyli ciekawy filmik, co dla nich oznacza m.in. słowo wolność. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, poczynając od najmłodszych trzylatków aż po najstarszych gimnazjalistów, przygotowali wcześniej plakaty, które przynieśli ze sobą na akademię. Plakaty upamiętniające majowe święta utworzyły wyjątkową galerię, ozdabiając najpierw salę gimnastyczną a potem korytarze naszej szkoły. Starsze roczniki przygotowały także krzyżówki, których hasłem była KONSTYTUCJA.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akademii. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. Julita Peplińska, Bogumiła Sarnowska- Milaniuk
„ Smog” a uczniowie klasy 6a piosenkę „ Przebudzenie”. Uczniowie obejrzeli również film „ Odpady w życiu człowieka”. Twórcami filmu byli uczniowie klasy 7b: Marcel Pacuła, Kacper Kulas, Jakub Bielicki oraz Jan Kłysik. Na apelu podsumowano również rozgrywki ekologiczne, które odbyły się z tej okazji w dniu 24.04.18r. w dwóch kategoriach: 4-6 oraz 7-3Gim. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Z okazji Dnia Ziemi przedstawiciele klas 3Gim posadzili na terenie naszej szkoły drzewo: klon czerwony. Posadzone zostały również tuje. W tym dniu wszyscy ubrani byli na zielono. Beata Namysłowska
„Z mitologią za pan brat” już za nami.
Kto w naszej szkole posiada największą wiedzę z zakresu mitologii greckiej?
Z pewnością piątoklasiści tuż przed konkursem mitologicznym, odbywającym się co roku w marcu. Tym razem 25 marca zmierzyły się trzy klasy piąte. Aby zdobyć przechodni puchar, uczniowie musieli odpowiedzieć na czasami bardzo trudne pytania, dotyczące życia bogów, herosów, wykazać się doskonałą znajomością mitów i frazeologizmów wywodzących się z mitologii greckiej. Poza wiedzą potrzebna była również współpraca całej grupy. W tym roku najlepsi okazali się uczniowie z klasy 5a i to właśnie oni otrzymali puchar. Jako organizator mam jednak nadzieję, że w czasie konkursowych zmagań wszyscy świetnie się bawili i przy okazji czegoś nauczyli. Małgorzata Orlikowska
Kolejna masa rowerowa już 19 maja – będzie to masa elegancka. Zapraszamy całe rodziny do wspólnego przejazdu oraz do śledzenia strony http://rowerowytorun.com.pl/ Ewa Lewandowska
Warsztaty w Leśnej Szkole na Barbarce
Dzień Otwarty w naszej szkole
13 marca odbył się w naszej szkole tzw. Dzień Otwarty. Zaprosiliśmy w swoje progi wszystkich zainteresowanych rodziców, przyszłych uczniów i najmłodszych, przyszłych przedszkolaków. Impreza została otwarta przez panią dyrektor Beatę Cieszkowską, która zapoznała zebranych z historią i tradycjami szkoły, opowiedziała o jej codziennym funkcjonowaniu i pokazała, że zarówno szkoła, jak i oddziały przedszkolne działają mając na celu wszechstronny rozwój i pełne bezpieczeństwo każdego dziecka. Pani dyrektor zaprosiła dzieci do oddziałów przedszkolnych i klas I, w tym także do klasy integracyjnej. Podczas wtorkowego spotkania mieliśmy okazję oglądać przygotowane specjalnie na ten dzień występy taneczne naszych najmłodszych wychowanków, swoimi pracami pochwalili się również pierwszoklasiści rozwijający talenty na kole origami. Nauczyciele, we współpracy z uczniami z młodszych i starszych klas, przygotowali różnorakie pokazy, wystawy i zajęcia interaktywne. Mieliśmy także okazję pochwalić się magicznym dywanem, umożliwiającym pracę z młodszymi dziećmi w bardzo atrakcyjny sposób.
Mamy nadzieję, że podczas Dnia Otwartego udało nam się zaspokoić ciekawość wszystkich zainteresowanych, pokazać, że zależy nam na dobru i wszechstronnym rozwoju dzieci i udowodnić, że Szkoła Podstawowa nr 2 jest placówką rozwojową, przyjazną, ciepłą i otwartą na potrzeby każdego dziecka.
Już po rekolekcjach…
Czas rekolekcji każdy z nas przeżywał na swój sposób, dla każdego z nas był to czas szczególnego zamyślenia, "czas zatrzymania się, zadumy", odłożenia w kąt szkolnych podręczników czy niezałatwionych spraw - i … "zresetowania się".
Podczas tych 3-dniowych rekolekcji uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kościele św. Jakuba, do której rozważania przygotowała młodzież klas gimnazjalnych. Uczniowie kl. VI i VII przedstawili pantomimę pt. „Miłość pragnie Ciebie”. Jej głównym przesłaniem było ukazanie miłości Chrystusa do człowieka, który za nas oddaje swoje życie na krzyżu. Wysłuchaliśmy także nauki rekolekcyjnej i świadectwa życia kleryka z WSD w Toruniu oraz przyjęliśmy sakrament pokuty i pojednania.
Uczniowie klas młodszych poznali historię nawrócenia św. Pawła, a także uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez starszych kolegów i koleżanki.
W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św., która była zwieńczeniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.
Podsumowując, był to dla nas święty czas zasłuchania się, by w natłoku codziennych zajęć na nowo odnaleźć siebie, drugiego człowieka i Boga. Natalia Niedbała kl. IIIG, A. Bednarska, M. Proch
Galeria Gwiazd Toruńskiego Soprtu gościła w naszej szkole
1 marca 2018r, na zaproszenie nauczycieli wychowania fizycznego, przyjechała do naszej szkoły "Galeria Gwiazd Toruńskiego Sportu". Wśród przedstawicieli toruńskich klubów sportowych gościliśmy koszykarki z zespołu Energa Katarzynki Toruń, futbolistów amerykańskich z Angels Toruń, centrum wspinaczkowe "U Rock", Toruński Klub Hokejowy, tenisistów stołowych z Energa Toruń, Ice 'n'roll - szkółkę łyżwiarską i rolkową.
Organizatorami imprezy było stowarzyszenie GO Sport oraz wydział sportu UMT. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Gra.Impreza spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów. Możliwość bezpośredniego udziału dzieci w konkurencjach sportowych znacząco podniosło atrakcyjność spotkania. Podczas wspólnej zabawy z zawodnikami dzieci poznawały tajniki poszczególnych dyscyplin sportu. Mariusz Kowalski
o imprezie na stronie organizatora - Stowarzyszenia GO Sport
Eksperymenty w Naukobusie
Naukobus to projekt realizowany przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odwiedza szkoły umożliwiając uczniom samodzielne eksperymentowanie.
Obrączkowanie ptaków
W tym roku ferie okazały się doskonałą możliwością do podglądania ptasiego świata z bliska. Grupa aktywnych uczniów naszej szkoły oraz absolwentów Gimnazjum nr 2 wzięła udział w corocznym obrączkowaniu ptaków. W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, ornitolog i obrączkarz Piotr Rydzkowski przytoczył wiele ciekawych informacji z życia zimujących przy karmniku ptaków. To wyjątkowe spotkanie wzbudziło wiele emocji, nieczęsto bowiem możemy zobaczyć ptaki z tak bliska, nie mówiąc o możliwości potrzymania ich w dłoni. Podczas dwugodzinnej akcji uczniowie mogli zaobserwować głównie sikorki bogatki i modraszki, czyże oraz dzięcioła dużego. Obrączkowanie jest doskonałą metodą do określenia liczebności zimujących ptaków. Dodatkowo daje możliwość zbadania wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję oraz struktury wiekowej i płciowej w ciągu całego sezonu zimowego. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas w ferie. Ewa Lewandowska
Byliśmy w kinie
Tuż przed feriami zimowymi wybraliśmy się do kina Cinema City na film „Cudowny chłopak”. Gdy już w wyśmienitych humorach dotarliśmy na miejsce, zasiedliśmy na widowni gotowi na seans. Zanim ten jednak rozpoczął się, mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji na temat tolerancji. Zajęcia te były świetnym wstępem do filmu, który obejrzeliśmy. Historia chłopca nieakceptowanego przez rówieśników ze względu na odmienny wygląd – zdeformowaną twarz, wzruszyła na pewno wszystkich. Jednak nie o samo wzruszenie chodziło twórcom filmu, a raczej o refleksję nad własnym stosunkiem do ludzi, którzy odbiegają od tak zwanej normy. Mam nadzieję, iż wychodzącym z kina uczniom towarzyszyła podobna myśl – „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”. Małgorzata Orlikowska
Magiczne sztuczki
29 stycznia 2018 roku do naszej szkoły przyjechał iluzjonista. Pan Aleksander pokazał uczniom bardzo ciekawe sztuczki magiczne np. zamienił ucznia w króliczka i nauczył go również jak sprawić, aby złe oceny znikały z dziennika. Potem były już bardziej "poważne" sztuczki czyli latający stół, zamiana paragonu na pieniądze i najstraszniejsza rzecz: przecinanie piłą elektryczną pani Ani. Oczywiście pani Ani nic się nie stało, wstała ze stołu cała i zdrowa. Potem pan iluzjonista, zakuty w kajdany, został schowany do zawiązanego worka i włożony do skrzyni, która w dodatku była przewiązana łańcuchem. Jego asystentka stanęła na skrzyni i naciągnęła na siebie zasłonkę. Gdy zasłonka opadła okazało się, że na skrzyni stoi pan iluzjonista, a w skrzyni schowana jest pani asystentka. Pokaz wszystkim się podobał, miło spędziliśmy czas, a przy okazji dowiedzieliśmy się, jak można samemu wywołać iluzję rozciągającej się głowy.
Dnia 30.01.2018 roku razem z naszą klasą byliśmy na pokazach ptaków drapieżnych. Było kilka rodzajów ptaków m.in. sowa śnieżna i jastrzębie. Bardzo podobało mi się jak pan Piotr prowadził zajęcia na wesoło, tak aby nikt się nie znudził. Zawsze pokazywał nam ptaka i o nim opowiadał najważniejsze rzeczy. Dowiedzieliśmy się, gdzie te ptaki mieszkają, co robią zimą, czym się odżywiają. Gdy pan opowiadał o ptakach słuchaliśmy, ponieważ nas to bardzo ciekawiło. Na koniec zajęć pan zadawał pytania dotyczące poznanych ptaków, za poprawną odpowiedź otrzymywaliśmy zdjęcie ptaka. Monika Celmer i Kinga Majchrzak
Podczas pokazu dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o sowach np. gdy sowa ma żółte tęczówki to poluje w dzień i w nocy. Zadziwiło mnie to że sowy wcale nie są tak mądre, jak mówi przysłowie. Po zajęciach mogliśmy zrobić sobie zdjęcie z sową śnieżną! Ja z przyjemnością sobie takie zrobiłam nawet ta sowa się do mnie przytuliła! To był najlepszy pokaz ptaków, na jakim kiedykolwiek byłam, bardzo mi się podobało! Marta Jaworska
Zimowe Ptakoliczenie 2018
W mroźne, sobotnie przedpołudnie, 27 stycznia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Zimowe Ptakoliczenie”. Warto wiedzieć, że jest to cykliczna ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch. Tym razem przeszliśmy trasą wzdłuż ścieżki ekologicznej na kępie Bazarowej. Mimo niskiej frekwencji, marznących stóp, dłoni i nosów, nikt nie narzekał;). Każdy wypatrzony i zidentyfikowany ptak dostarczył młodym obserwatorom dużo satysfakcji. Ptakiem Zimy 2018 została czeczotka – niewielki ptak o niezwykłym ubarwieniu. Czeczotki Acanthis flammea zamieszkują północną część Europy, Syberię, Alaskę i Kanadę. Nie jest to zatem ptak, którego łatwo w Polsce zobaczyć w okresie wiosenno-letnim. Sytuacja zmienia się, gdy przychodzi czas migracji. Wówczas czeczotki opuszczają swoje siedliska na północy i przenoszą się tam, gdzie znajdą więcej pokarmu. Możemy wtedy w naszym kraju obserwować stada liczące kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy osobników. Ich liczebność jest związana z dostępnością pożywienia: im mniej pokarmu w obszarach lęgowych, tym chętniej podejmują wędrówkę, a ich stada są liczniejsze (www.otop.org.pl). Ewa Lewandowska