kwiecień
 
Dzieci uczą się bezpiecznie poruszać po drodze
28 kwietnia udaliśmy się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Na miejscu dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy na temat przepisów ruchu drogowego oraz utrwaliliśmy wiadomości już wcześniej poznane. Poprzez  ciekawy przekaz informacji oraz zabawę w ruch uliczny dzieci dużo więcej zapamiętały tak ważnych dla nas wszystkich treści. Wychowawczyni grupy 0"A"   Magdalena Nowakowska-Skoczylas    

Obchodzimy Dzień Ziemi
Dnia 22 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi brzmiało „ Z energią zmieńmy źródła”. Członkowie koła Młodych Ekologów przygotowali przedstawienie pt. „ Jak uratować Matkę Ziemię”. Nie zabrakło wierszy oraz śpiewu piosenek. Uczennica klasy 6a Wiktoria Parulska zaśpiewała piosenkę „ Moja Planeta” a uczennica klasy 5b Weronika Rozalska „ Powiedz Ziemio moja”. Na apelu podsumowano część konkursów, które odbyły się z tej okazji. Była też wystawa torebek ekologicznych wykonanych przez uczniów w ramach konkursu „ Eko- torba”. W tym dniu wszyscy ubrani byli w kolorze zielonym. Na koniec apelu odśpiewaliśmy nasz ekologiczny hymn „ Każdy może jeśli zechce ekologiem być”. Beata Namysłowska
fotogaleria
Dzień Ziemi w naszej szkole obchodziliśmy również w poniedziałek i we wtorek. W te dni uczniowie i nauczyciele ubierali się w kolory kojarzone z Ziemią czyli żólty jak słońce, niebieski, jak niebo i woda, zielony jak rośliny.
fotogaleria z dnia żółtego
fotogaleria z dnia niebieskiego
fotogaleria z dnia zielonego

 Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w klasach młodszych

22 kwietnia 2015 roku uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych pt. „Pies – przyjaciel czy wróg?”, prowadzonych przez pracowników Straży Miejskiej z zespołu ds. profilaktyki – p. Beatę Coghen oraz p. Annę Gapińską.
Podczas zajęć omówione zostały obowiązki właścicieli psów. Dzieci dowiedziały się, kiedy i w jakich sytuacjach pies jest przyjacielem człowieka, a kiedy staje się jego wrogiem, nawet jeśli jest to pies, którego znamy i który zna nas. Omówione zostały zasady zachowania się w różnych sytuacjach, gdy mamy kontakt z obcym psem – zarówno takim, który wydaje się być łagodnym i przyjacielsko nastawionym do ludzi, jak i takim, który wykazuje wobec nas postawę agresywną. Dzieci nauczyły się m.in. pozycji obronnej na tzw. „żółwia”, którą należy zastosować, gdy atakuje nas pies, a my upadniemy. Dopełnieniem był film pt. „Mój przyjaciel Reks”, który zobrazował omówione zagadnienia i sytuacje.
Daniela Kotewicz

fotogaleria


Warsztaty Technoscience Art w CSW

Dnia 16 kwietnia 2015r. klasa 6a pod opieką pani B. Namysłowskiej i pani Hanny Kuligowskiej uczestniczyła w warsztatach Technoscience ART w CSW. Dowiedzieliśmy się co mają wspólnego action painting, kalafior i roboty, czy maszyny mogą tworzyć tak samo doskonałe obrazy jak ludzie? Warsztat był poświęcony refleksji na temat metody tworzenia Jacksona Pollocka. Obejrzeliśmy ciekawy film, potem w grupach tworzyliśmy własne arcydzieła dwoma metodami. Każda grupa miała przedstawić jakiś żywioł zaobserwowany na filmie. Były więc wulkany, trąba powietrzna, woda, koralowce, ogień. Najbardziej podobało nam się rozbryzgiwanie farby na arkuszach papieru. Chociaż pracę utrudniał nam   silny wiatr, daliśmy jednak radę. Zajęcia były bardzo udane i bardzo nam się podobały. Uczniowie klasy 6a
15 kwietnia 2015 roku wybraliśmy się do CSW na warsztaty Technoscience Art. Najpierw pan prowadzący zajęcia wprowadził nas w świat sztuki transgenicznej. Pokazał nam ciekawą prezentację na temat najbardziej znanych królików i jeden z tych królików okazał się neonowo żółty i świecił w ciemności. Twórcą tego świecącego królika był Eduardo Kac, tworzący właśnie sztukę transgeniczną czyli opartą na inżynierii genetycznej. My również stworzyliśmy świecące króliki. Nasze wykonaliśmy z balonów i papieru, następnie spryskaliśmy farbą w sprayu. Potem oglądaliśmy nasze króliki przy specjalnej lampie. Przy okazji oglądania świecących królików, świeciły nam się też zęby! Zajęcia bardzo nam się podobały, chętnie poszlibyśmy na nie jeszcze raz. Uczniowie klasy 6c
link do strony organizatora warsztatów: http://www.technoscienceart.umk.pl/aktualnosci/

"Odpowiedzialność"

 W środę wszyscy uczniowie klas 4 – 6 spotkali się, aby porozmawiać o wartości jaką jest odpowiedzialność. Uczniowie klas szóstych przedstawili scenki, w których pokazywali, co dla nich oznacza „być odpowiedzialnym”, „odpowiedzialnie się zachować”. Wspaniale pokazali co oznacza "odpowiedzialność" w odniesieniu zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. 

 

 
 

EDU FUN w Gimnazjum nr 2 w Toruniu

We wtorek, 14 kwietnia, uczniowie klas szóstych mieli przyjemność uczestniczyć w zabawie Edu Fun zorganizowanej przez Gimnazjum nr 2 w Toruniu. W zabawie uczestniczyli uczniowie kilku toruńskich szkół podstawowych. Uczniowie podzieleni zostali na zespoły i wędrując po szkole rozwiązywali zadania. Musieli na przykład ułożyć z puzzli mapę Afryki, zrobić symetryczny obrazek, wrzucić jak najwięcej pieniędzy do szklanki pełnej wody oraz wykazać się sprawnością w rzucaniu krążkiem. Na koniec zabawy wyłoniona została zwycięska drużyna. Było bardzo sympatycznie, wesoło spędziliśmy czas i poznaliśmy szkołę. Uczniowie klas szóstych.

   Nasz teledysk do utworu "Szkoła - po swojemu zróbmy to!"

Grupa uczniów z naszej szkoły pod czujnym okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego nakręciła teledysk do utworu Dawida Kwiatkowskiego „Szkoła – po swojemu zróbmy to” i wysłała go na konkurs TVN. Nie wygrali, ale teledysk jest znakomity. Gratulujemy pomysłu. Teledysk można obejrzeć tutaj.

Razem bądźmy „dalEKOwzroczni”
10 kwietnia br. odwiedził naszą szkołę, w ramach ekologicznej kampanii edukacyjnej „dalekowzroczni”, wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze Ekobus ProNatury. Lekcje z wykorzystaniem tego mobilnego labolatorium są realizowane w ramach projektu spółki ProNatura pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Podczas ekolekcji animatorzy, wraz z bohaterem kampanii Bocianem Bogusiem, zachęcali uczniów do ograniczania ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji i recyklingu oraz oszczędzania energii. Dzieci dzieliły się też swoją wiedzą nt. świadomych zakupów. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że śmieci stanowią surowiec energetyczny. Obejrzały film animowany, w którym Bocian Boguś z Basią i Romkiem pokazali dzieciom, jak mogą być ekologiczni i dbać o naturę. Następnie, już w Ekobusie, dzieci obejrzały m.in. makietę spalarni odpadów, usiadły do komputerów i zapoznały się z dedykowanymi programami edukacyjnymi, prowadziły obserwacje przez cyfrowe mikroskopy. Poza tym mogły sprawdzić, jak „wyprodukować” energię korzystając ze specjalnego stanowiska rowerowego. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało książeczkę, której bohaterowie (Basia, Romek i Boguś) zapraszają dzieci do wspólnej zabawy w młodego ekologa. W zajęciach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz kl. 5a i 5c.
Daniela Kotewicz

 
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW
W tym roku 1 kwietnia okazał się być bardzo ważnym dniem w szkolnym życiu każdego szóstoklasisty. Tego dnia przystąpili oni bowiem do ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji po szkole podstawowej. Jedni z uśmiechem na twarzy, inni z powagą oczekiwali na jego rozpoczęcie. Sprawdzian Szóstoklasisty to pierwszy tak ważny egzamin w życiu uczniów, a przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Oczywiście za wszystkich szóstoklasistów trzymamy mocno kciuki! Daniela Kotewicz

Tu znajdziesz:

 wrzesień październik listopad grudzień styczeń/luty marzec