Święto Drzewa

 

Nasze Święta Drzewa

10 października 2017

Rok 2017 ogłoszony został Rokiem Wisły, tegoroczne święto Drzewa powiązaliśmy więc z naszą najwspanialszą z rzek. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak ważne są drzewa dla całej planety i jak silnie związane są z wodą, chętnie biorą więc udział we wszystkich działaniach dotyczących środowiska przyrodniczego. W październku wzięli udział w "zielonych" lekcjach w Szkole leśnej na Barbarce oraz zbieraniu śmieci w ramach akcji "Odetchnij nad Wisłą". Wykonali też wiele prac konkursowych dotyczacych przyrody. Z okazji tegorocznego święta Drzew podsumowaliśmy też nasz udział projektach eTwinning związanych z drzewami: The Magical Tree oraz Hand in hand for a green world. Would you plant a tree for me?.

Projekty eTwinning _2018 from SP2Torun

10 października 2016

W tym roku szkolnym w październiku odbyło się mnóstwo zajęć poświęconym drzewom. Uczniowie klasy 2b udali się nawet do Ogrodu Zoobotanicznego, aby zgłębiać tajemnice choroby kasztanowców i pograbić chore liście, aby nie zagrażały innym drzewom. Uczniowie tworzyli bajki o drzewie oraz loga związane z ekologicznymi działaniami naszej szkoły.

 

 

 


10 października 2015

W Warszawie na Święcie Drzewa. Dnia 09.10.2015r. pojechałyśmy do Warszawy, aby odebrać nagrodę Czarodziejskiego Drzewa przyznaną naszej szkole przez Klub Gaja. Gdy dojechaliśmy na miejsce, udałyśmy się do parku Pola Mokotowskie, przy Bibliotece Narodowej. Tam odbywała się pierwsza część uroczystości czyli happening pod hasłem „czytamy drzewom”. Zrobiło się nam troszkę zimno, ale na szczęście organizatorzy zapewnili ciepłe napoje. Na początku drzewom czytały znane osoby: Beata Jewiarz (aktorka i dziennikarka), maja Ostaszewska (aktorka), Jacek Bożek (prezes Klubu Gaja), Maciej Grabowski (minister środowiska), Michał Olszewski (wiceprezydent Warszawy) oraz zaproszeni uczniowie. Niektórzy z uczniów przeczytali wiersze napisane samodzielnie. My przygotowałyśmy fragmenty naszych ulubionych książek. Potem przygotowane przez nas teksty zawisły na drzewie. Następnie udaliśmy się na Alejkę Kapuścińskiego, gdzie sadziliśmy drzewa. Posadzonych zostało 7 dużych drzew: śliwy, jesiony i kasztanowce. Każdy z uczestników miał możliwość symbolicznie zasypać je ziemią. Później udaliśmy się do Biblioteki Narodowej, gdzie odbyło się rozdanie nagród. My dostaliśmy statuetkę Czarodziejskiego Drzewa, ale były jeszcze wręczane statuetki Pegaza za zbieranie makulatury i ratowanie koni, oraz szklane konie wykonane przez niepełnosprawne dzieci wręczane tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do pozyskania dla tych dzieci koni do hipoterapii. Po rozdaniu nagród był poczęstunek, po którym czas było wracać do Torunia. Mimo wietrznej i chłodnej pogody oraz zmęczenia byłyśmy zadowolone i w doskonałych humorach. Statuetka Czarodziejskiego Drzewa została przywieziona do szkoły. Natalia i Julia z klasy 6c

czytaj również tutaj
fotogaleria
Uczniowie udzielili też wywiadu dla toruńskiej telewizji
Podczas szkolnych uroczystości związanych ze Świętem Drzewa uczniowie wzięli udział w licznych konkursach. Na uroczystości podsumowującej tegoroczne obchody Święta Drzewa uczniowie obejrzeli prezentację podsumowującą nasze dotychczasowe działania ekologiczne.

10 października 2014

2014_2 052.jpg

SP2 przy Drzewie Wolności  - Toruńska Szkoła Podstawowa nr 2, jako jedyna w regionie, została laureatem konkursu Czarodziejskie Drzewo. Komisja Konkursowa Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klub Gaja po raz drugi postanowiła przyznać naszej szkole nagrodę. Tym razem nagrodzeni zostaliśmy za projekt zrealizowany przez uczniów klasy szóstej integracyjnej, w ramach ubiegłorocznych obchodów Święta Drzewa. Nagrodzono nas za za pomysł rozdawania nasion drzew z instrukcją sadzenia i opieki oraz ciekawą dokumentację filmową z przeprowadzonej akcji”. Uczniowie odebrali statuetkę z rąk prezesa Klubu Gaja Jacka Brożka podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, 10 października 2014 roku. Tego dnia na Polach Mokotowskich, sadzono magnolie, morwy i ambrowce. Drzewa sadzili przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Lasów Państwowych, Kancelarii Prezydenta, ambasadorowie tegorocznego Święta Drzewa: podróżniczka Elżbieta Dzikowska, reżyser Stanisław Jędryka, aktor Bartłomiej Topa oraz laureaci Czarodziejskiego Drzewa czyli m.in. dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. Po uroczystości wręczenia nagród udaliśmy się na Plac Zamkowy pod Drzewo Wolności, na którym powiesiliśmy czerwone i białe liście z naszym „ekologicznym przesłaniem”

 

2014.JPGSadzimy Drzewa Wolności – pod takim hasłem przebiegało tegoroczne Święto Drzewa w szkole. W tym roku postanowiliśmy przygotować „kapsułę czasu”. Zadaniem uczniów było przygotowanie listu do przyszłych pokoleń, w którym wypowiadali się, jak rozumieją wolność i co dla nich ona oznacza. Uczniowie przygotowali swoje przemyślenia na temat wolności w bardzo różnorodny sposób. Były krzyżówki, komiksy, rymowanki, wiersze, plakaty i rysunki. Najpierw z tych prac powstała wystawa, potem prace zwinięte w rulonik zostały włożone do butelki (a w zasadzie do kilku, bo do jednej się nie zmieściły) i zalakowane. Zamknięcie „kapsuły czasu” miało miejsce podczas uroczystości Święta Drzewa w szkole, w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli. Podczas tej uroczystości uczniowie klasy 6 przedstawili program artystyczny wcielając się w postacie redaktora telewizyjnych wiadomości i zaproszonych do studia gości. W swoim krótkim wystąpieniu przedstawili wiele faktów dotyczących drzew i już nikt nie miał wątpliwości, że drzewa, to nasz skarb i należy o nie dbać. Pokazali też wywiad jakiego udzielili telewizji TorunTV. (http://www.tvtorun.net/movie/show?id=5392)

Potem Samorząd Uczniowski oraz Dyrekcja szkoły posadzili przed szkołą Drzewa Wolności. Pod drzewami zakopane zostały butelki, w których umieszczono list dla przyszłych pokoleń, czyli owe „kapsuły czasu” Ciekawe, czy ktoś kiedyś odczyta ten list? Mamy nadzieję, że dopiero wtedy, jak przewrócą się ze starości posadzone przez nas drzewa.

Z okazji Święta Drzewa w szkole odbyło się kilka konkursów: konkurs grafiki komputerowej „Życie wokół drzewa”, konkurs plastyczny „Moje drzewo”, konkurs plastyczny „Grzyby – cuda lasu”, i konkurs fotograficzny „Drzewo i ja”. W konkursach wzięło udział bardzo dużo uczniów, a nagrody dla nich zakupiliśmy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Uczniowie, tradycyjnie już uczestniczyli w „zielonych lekcjach” w szkółce leśnej na toruńskich Bielawach. Tam dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowuje się sadzonki drzew, jak dba się o młode drzewka i co się później z nimi dzieje. Ze szkółki wrócili z sadzonkami drzewek, które zostały posadzone przed szkołą.


10 października 2013

W tym roku, po raz kolejny, zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Podarujmy Ziemi zieleń” Jak to się odbyło? Uczniowie klasy 5 integracyjnej oraz Koła Dziennikarskiego Halo Dwójka poszukali i przynieśli do szkoły nasiona różnych drzew. Zapakowali je w ozdobny papier i do każdego dołączyli instrukcję, jak postępować z nasionkiem. Przygotowali też plakaty promujące sadzenie drzew. Następnie wyruszyli, aby rozdawać nasiona mieszkańcom osiedla. Oprócz mieszkańców osiedla nasionka otrzymali pracownicy szkoły. Dzieci zabrały też nasionka do domu. Z dokumentacji zrobionej podczas happeningu złożony został film, który obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Możecie go również obejrzeć .


10 października 2011

Inauguracja Święta Drzewa miała oczywiście miejsce 10 października, ale pod tym hasłem 2011.JPGprzebiegał cały tydzień. Uczniowie wykonywali różnorodne prace plastyczne, których motywem przewodnim było drzewo, uczestniczyli w zajęciach na temat różnorodności drzew i ich roli w środowisku, brali udział w szeregu konkursach, ale najważniejszym akcentem tegorocznej akcji było posadzenie przez uczniów „Drzewa dla Pokoju” oraz zbiórka makulatury.
1. Sadzenie drzewek:
Sadzonki brzóz, jarzębin, świerków i tui otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Toruń. Część z nich przeznaczyliśmy do posadzenia przy szkole, a część na nagrody dla uczniów, którzy przyniosą najwięcej makulatury. „Drzewa dla Pokoju” posadzili przy szkole uczniowie klas I i IV czyli ci, którzy zaczynają nowy etap edukacyjny. Posadzili je w intencji pokoju, ale swojego lokalnego, czyli w intencji tego, aby nie było agresji, przemocy, wulgarności, dokuczania w klasie, szkole i w efekcie na świecie. W intencji tego, aby potrafili ze sobą współpracować, przyjaźnić się i być tolerancyjnymi.
2011_3.JPG2. Zbiórka makulatury:
Uczniowie postanowili, że w tym roku, oprócz pomocy potrzebującym uczniom, część pieniędzy pozyskana ze zbiórki makulatury trafi do Klubu Gaja na ratowanie koni. Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej makulatury otrzymali sadzonki drzewek. Zebraliśmy ponad 4,5 tony makulatury, a rekordzista przyniósł jej ponad 433kg!
3. Zajęcia na ścieżce dydaktycznej leśnictwa Bielawy (nadleśnictwa Dobrzejewice)
Uczniowie klas 4 pojechali do leśnictwa Bielawy, gdzie uczestniczyli w zajęciach na ścieżce dydaktycznej. Leśniczy pokazał uczniom w jaki sposób uprawia się sadzonki drzew, opowiadał o roli lasu w środowisku, przekazał mnóstwo ciekawych informacji na temat leśnych zwierząt. Następnie uczniowie otrzymali karty 2011_2.JPGpracy, a informacji potrzebnych do ich wypełnienia szukali na tablicach rozmieszczonych na ścieżce dydaktycznej i oczywiście dopytywali się pana leśniczego. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i rozwiązywaniem leśnych zagadek. I leśnym bajaniem.
4. Konkursy
Tradycyjnie, z okazji Święta Drzewa odbyło się w szkole kilka konkursów: fotograficzny „Magia Drzew”, plastyczno – literacki „Bajka o Drzewie” oraz przyrodniczy „Drzewo – mój przyjaciel”. Pieniądze na nagrody pozyskaliśmy z WFOŚiGW w Toruniu. Nagrodami były również torby ekologiczne, które otrzymaliśmy od firmy GAM w Toruniu. We wszystkich konkursach licznie wzięli udział uczniowie zarówno klas starszych jak i młodszych. Z fotografii i bajek powstała bardzo ciekawa wystawa.


2010.JPG10 października 2010

W tym roku, z okazji Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach poświęconych drzewom: rozpoznawali gatunki drzew, mierzyli ich obwód i wysokość, obliczali wiek drzew, wykonywali prace plastyczne związane z drzewem. Wzięli też udział w konkursie pod hasłem Życie wokół drzewa. Dwie najbardziej aktywne „ekologicznie” klasy pojechały do Szkółki leśnej Nadleśnictwa Dobrzejewice. Tak ten dzień opisała w naszej szkolnej gazecie uczennica klasy 6, Jagoda Czaster.
Jak co roku, 10 października, obchodzone jest Święto Drzewa. Z tej okazji 12 października 2010 roku byliśmy w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Dobrzejewice na Bielawach. Kiedy szliśmy przez las podziwialiśmy rosnące wokół drzewa i staraliśmy się rozpoznawać ich gatunki. Pani Kola zaproponowała nam, żebyśmy się trochę do tych drzew poprzytulali, bo one dają dobrą energię. Było dość chłodno, trawę pokrywał szron, ale drzewa były przyjemne w dotyku, choć wilgotne. Drzewka sadziliśmy na miejscu, gdzie już w poprzednim roku były sadzone i część z nich uschła. Naszym zadaniem było poszukanie takiej uschniętej sadzonki i posadzenie na jej miejscu nowej. Każdy z nas posadził „swoje drzewko”. To bardzo przyjemne uczucie – posadzić drzewo w lesie - może kiedyś wyrośnie z niego wielka sosna. Kiedy każdy posadził sadzonkę, wróciliśmy na teren szkółki leśnej. Po krótkim odpoczynku dostaliśmy karty pracy i bawiliśmy się w Leśnego Detektywa. Chodziliśmy po terenie szkółki i szukaliśmy odpowiedzi na pytania zawarte na kartach pracy. Na szczęście, na terenie szkółki są tablice dydaktyczne związane z lasem i jego uprawą oraz życiem organizmów leśnych. Na nich znaleźliśmy mnóstwo informacji. Po zakończeniu zabawy pan leśniczy rozpalił dla nas ognisko i mogliśmy sobie upiec kiełbaski. Gdy najedliśmy się i odpoczęliśmy, podziękowaliśmy panu leśniczemu za spędzony z nami czas i pojechaliśmy do szkoły.


2009.JPG10 października 2009

Nasza szkoła, jako jedyna w regionie, została laureatem Czarodziejskiego Drzewa. Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klub Gaja za osiągnięcia w Programie edukacji ekologicznej Święto Drzewa. Wśród kilku tysięcy szkół z całej Polski biorących udział w programie, naszą szkołę wyróżniono za coroczne ciekawe inicjatywy związane ze Świętem Drzewa, a w szczególności za zaproszenie do sadzenia drzew uczniów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji i Austrii.
9 października, na skwerze przy Placu Żelaznej Bramy w Warszawie sadzone były drzewa. Lipy sadzili m.inn. Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych oraz Jurek Owsiak z młodzieżą warszawskich szkół i laureaci Czarodziejskiego Drzewa, czyli również koordynator Święta Drzewa w naszej szkole – pani Jolanta Kola. Pani Kola odebrała też z rąk Jacka Bożka – prezesa Klubu Gaja – nagrodę: statuetkę Czarodziejskiego Drzewa.2009_2.JPG

 

W szkole natomiast odbył się happenig pod hasłem „Życie wokół drzewa”. Uczniowie wyszukiwali informacje na temat organizmów związanych z drzewem i ich ilustracje przyklejali, na wykonanych wokół słupów w holu szkoły, drzewach. Na liściach tych „drzew” wypisywali swoje przyrzeczenia dotyczące poprawnego zachowania się w stosunku do przyrody.


 

 


2008.JPG10 października 2008

W tym roku nasza szkoła rozpoczęła w ramach programu Socrates współpracę z sześcioma szkołami: z Wielkiej Brytanii (Londyn), Hiszpanii (Sevilla), Włoch (Bari), Grecji (Mytilene), Turcji (Stambuł) i Austrii (Wiedeń). Postanowiliśmy więc zaprosić społeczności tych szkół do wspólnego obchodzenia święta drzewa. Zaproponowaliśmy, aby każda szkoła przygotowała zielniki z gatunkami drzew charakterystycznymi dla ich regionu. Potem zielniki zostały rozesłane do szkół tak, aby każda miała komplet składający się z siedmiu zielników przedstawiających drzewa z różnych krajów. Również w październiku przedstawiciele zaprzyjaźnionych z naszą szkół odwiedzili Toruń. Z tej okazji wspólnie posadzili „Drzewo dla pokoju”. Był to orzech włoski, który otrzymał nazwę TAPSIGE (od pierwszych liter współpracujących krajów). Kiedy my odwiedzaliśmy te kraje, też sadziliśmy, wspólnie z gospodarzami, „Drzewa dla pokoju”

2008_3).JPG2008_5.JPG

2008_2.JPG2008_4.JPG


2006.JPG10 października 2006

Z okazji Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły podczas lekcji przyrody uczyli się rozpoznawać gatunki drzew rosnące w Polsce. Następnie rysowali liście tych drzew i nadawali im jesienne kolory. Po przypięciu tych liści do konarów wykonanych z szarego papieru powstała galeria jesiennych drzew.
Oprócz tego uczniowie wykonywali książki, których głównym bohaterem było drzewo. Sami wymyślali tytuł, tekst i ilustracje. Były to prace zespołowe. Powstałe książki traktują o bardzo różnych sprawach: jedne opowiadają historię drzew od nasionka po dojrzały okaz; inne przedstawiają dzieci kochające przyrodę, gotowe walczyć o swoje ukochane drzewo; jeszcze inne ukazują cierpienie ludzi po stracie drzewa w wyniku pożaru, czy ścięcia przez drwali.
W tym roku postanowiliśmy posadzić przed szkołą tylko jedno drzewo – świerk. Ale ma to być duże drzewko. Poprzednio posadzone drzewka – małe sadzonki dębów i brzóz zostały zniszczone przez młodzież z poza szkoły. Mamy nadzieję, że tego drzewka nikt nie wykopie i nie połamie. Pieniądze potrzebne na zakup dużego świerka uczniowie zbierali podczas Święta Drzewa. Na ten cel przeznaczona ma być również część pieniędzy ze zbiórki makulatury, która właśnie trwa w naszej szkole.


2005.jpg10 października 2005

Z okazji Święta Drzewa w naszej szkole odbył się happening pod hasłem „Drzewo dla pokoju”. Nasza klasa postanowiła posadzić na terenie szkoły drzewko w intencji pokoju na świecie. Wybraliśmy się po to drzewko do szkółki leśnej. Pan leśniczy oprowadził nas po szkółce i opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy na temat uprawy drzew. Byliśmy zaskoczeni, że ogromne drzewa w lesie są najpierw takie małe i trzeba tak o nie dbać. Dostaliśmy też od pana nasionka sosny, abyśmy mogli sami wyhodować sobie drzewko. I oczywiście dostaliśmy sadzonkę brzozy – nasze Drzewko dla Pokoju. Po powrocie do szkoły posadziliśmy je na trawniku i przyczepiliśmy do niego kartkę – informację, tak aby każdy, kto przechodzi obok szkoły wiedział w jakiej intencji zostało posadzone. Mamy nadzieję, że drzewko urośnie ogromne i będzie nam przypominało, że należy dołożyć wszelkich starań, aby na świecie był pokój.
Z okazji Święta Drzewa zastanawialiśmy się również, co każdy z nas może zrobić dla pokoju. Swoje przemyślenia wpisaliśmy na wykonane przez nas liście drzew. Podobnie zrobili inni uczniowie szkoły. Ze zrobionych przez nas liści utworzyliśmy ogromną koronę „Drzewa dla pokoju”.

10 października 2004

W piątek 9 października wszyscy uczniowie składali uroczyste Ślubowanie Drzewom – obiecywali nie deptać trawników, nie łamać gałęzi, nie wbijać gwoździ w drzewa, nie hałasować, opiekować się roślinami przy szkole. Podpisem pod tym ślubowaniem był odcisk dłoni. Z odcisków powstała ogromna korona drzewa. „Dzieło” zostało wywieszone w holu szkoły, aby przypominać uczniom o ich ślubowaniu.
W dniu ślubowania odbyło się również spotkanie uczniów z panem leśniczym. Wybrani uczniowie przeprowadzili wywiad z gościem w zielonym mundurze, który to odpowiadając na pytania przybliżył uczniom swoją pracę w lesie. Przeczytał też (głośno!) fragment książki pt. „Kochajmy las”.
Pan leśniczy przywiózł dla naszej szkoły drzewka – dęby czerwone, które po spotkaniu zostały uroczyście posadzone przed szkołą w Galerii Drzew, gdzie sadzą drzewa osoby zasłużone dla szkoły lub szczególnie ważne dla uczniów i nauczycieli. W bieżącym roku drzewka posadzili: pani Dyrektor Szkoły, zaproszony pan leśniczy, oraz uczniowie klasy, która w ubiegłym roku szkolnym otrzymała tytuł „Superklasy”.